Objawy i przyczyny migreny są różne u poszczególnych osób. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać i leczyć migrenę. Po pierwsze, zrozum przyczyny swojej migreny. Dowiedz się również o przyczynach obrzęku i czułości stawów. W ciężkich przypadkach, możesz nawet doświadczyć drgawek. Aby znaleźć najlepsze leczenie dla swojej migreny, skonsultuj się z lekarzem. Poniżej wymieniono kilka naturalnych środków zaradczych na migrenę. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, jak zapobiegać migrenom. Niektóre z tych środków będą w stanie pomóc Ci wyleczyć migrenę szybciej.

Symptomy

Migrenowe bóle głowy są intensywne i często zakłócają codzienne czynności. Objawy migrenowych bólów głowy różnią się w zależności od osoby. Niektórzy pacjenci zgłaszają, że mają „przeczucie” przed uderzeniem bólu głowy. Mogą one obejmować intensywną energię, wzmożone pragnienie lub głód oraz zmiany nastroju. Osoba doświadczająca migreny może również doświadczyć nudności lub wymiotów. Osoba może również stracić przytomność i doświadczyć nudności i wymiotów. Migrenowe bóle głowy zazwyczaj nie są uleczalne, ale mogą być leczone.

Typowe epizody migreny nie wymagają pomocy medycznej, ale niektóre osoby powinny szukać opieki medycznej. Zmiany we wzorze epizodów migreny, utrata czucia lub podwójne widzenie mogą wskazywać na chorobę podstawową. Jeśli objawy są niepewne, należy szukać pomocy medycznej. Inne warunki neurologiczne mogą być przyczyną tych samych objawów. Jeśli objawy utrzymują się po leczeniu, rozważyć inne opcje, takie jak alternatywne leki. W rzadkich przypadkach, leki na migrenę mogą zastąpić inne leczenie.

Dla osób cierpiących na ostre ataki, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bólu głowy. Objawy migreny mogą naśladować bóle głowy typu napięciowego bez fotofobii i nudności. Pacjenci powinni prowadzić dziennik, aby udokumentować, kiedy mają pierwszy atak i jak skuteczne są. Leczenie może obejmować stosowanie kombinacji leków i zmian w diecie. Oprócz środków przeciwbólowych, osoby cierpiące na migrenę mogą również spróbować biofeedbacku, techniki, która wykorzystuje urządzenia elektroniczne do uczenia kontroli różnych funkcji ciała.

Migrena ma wiele różnych faz. Dzieci i młodzież mają kilka różnych typów migreny. Są one bardziej prawdopodobne, aby doświadczyć objawów po obu stronach głowy, dopóki nie osiągną wieku nastoletniego. Ponadto, dzieci rzadziej doświadczają bólu pleców. Ataki migreny u dzieci są zazwyczaj krótkotrwałe, trwają od dwóch do 72 godzin. Podczas gdy większość objawów migreny jest wspólna dla dorosłych, u niektórych pacjentów mogą pojawić się objawy migreny brzusznej w dzieciństwie.

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na migrenę menstruacyjną. Ten typ może rozpocząć się już w szkole podstawowej, ale może zanikać w dorosłości. Najlepszym sposobem na określenie, co wyzwala Twoje migreny jest prowadzenie dziennika ataków i zapisywanie ich. Niektóre kobiety są bardziej narażone na migrenę menstruacyjną niż inne, a ból może być silniejszy i towarzyszyć nudnościom i wymiotom. Powinny one odwiedzić lekarza, jeśli doświadczają tych objawów, ale większość cierpiących jest w stanie poradzić sobie z tymi atakami u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Przyczyny

Przyczyny migreny są liczne i zróżnicowane. Niektóre z najczęstszych przyczyn są wymienione poniżej. Wykazano, że pokarmy zawierające tyraminę, aminokwas występujący w mięsach i rybach, oraz alkohol wyzwalają ataki. Inne artykuły spożywcze, które wywołują migrenę, to czerwone wino, niektóre fasole i niektóre owoce. Osoby, które pomijają posiłki, zanim pojawią się u nich migreny, mogą również doświadczać bólów głowy. Niektórzy ludzie mogą mieć migrenę tylko po braku dwóch posiłków.

Wahania hormonalne są główną przyczyną migreny. Kobiety są trzy razy bardziej narażone na migrenę niż mężczyźni. Może to wynikać z faktu, że poziom estrogenów ulega wahaniom podczas cyklu menstruacyjnego. W rezultacie, nagłe spadki estrogenu mogą wywołać ataki migreny. Możliwe, że to właśnie dlatego wiele kobiet doświadcza ataków migreny przed i po miesiączce. Poziom hormonów może się również zmienić podczas ciąży i menopauzy. Pomimo wielu przyczyn migreny, ważne jest, aby określić podstawową przyczynę każdego stanu.

Stres emocjonalny jest częstą przyczyną migrenowych bólów głowy. Naucz się radzić sobie ze stresem, praktykując ćwiczenia relaksacyjne, takie jak powolne oddychanie lub słuchanie ulubionej muzyki. Wystarczająca ilość snu jest bardzo ważna dla tych, którzy cierpią na migreny. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie migreny jest regularny harmonogram snu i unikanie opuszczania posiłków. Unikaj jedzenia, które podnosi poziom cukru we krwi. Pij dużo wody, aby utrzymać organizm w stanie nawodnienia. Osoba cierpiąca na migrenę powinna również unikać odwodnienia.

W uzupełnieniu do tych trzech przyczyn, osoby cierpiące na migrenę często doświadczają silnych bólów głowy w okresach czasu. Ataki migreny zazwyczaj występują po jednej stronie głowy, są intensywne i mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby. Objawy migreny mogą obejmować zmiany nastroju, migające światła, wrażliwość na światło i czyste wyczerpanie. Może to również wpływać na zdolność osoby do koncentracji i skupienia. Ból spowodowany przez migrenę może uniemożliwić im pracę lub uczęszczanie do szkoły.

Choć dokładne przyczyny migreny nie są znane, osoby cierpiące na migrenę powinny prowadzić dziennik, aby śledzić ich objawy. To pomoże im określić, kiedy są wyzwalane i co je powoduje. Ból może być spowodowany zmianami hormonalnymi lub czynnikami środowiskowymi lub dietetycznymi. Lęk i depresja od dawna są związane z migrenami. Lęk i depresja są związane z większą częstotliwością migreny. Oprócz stresu, migreny mogą być spowodowane przez pewne zaburzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

Leczenie

Istnieje szereg leków dostępnych w leczeniu migren. Leki na migrenę są przepisywane regularnie i mogą być przyjmowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami. W zależności od nasilenia bólu głowy, lek na migrenę może trwać kilka tygodni, aby rozpocząć zmniejszanie jej objawów. Wśród tych leków są antagoniści CGRP, które działają poprzez hamowanie produkcji peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), który jest zaangażowany w ból migreny. Beta-blokery, które zmniejszają wpływ hormonów stresu na organizm, mogą również zmniejszyć częstotliwość i intensywność migren.

Leki przeciwchorobowe, czyli antiemetyki, są często przepisywane osobom cierpiącym na migrenę. Działają one poprzez zmniejszenie ryzyka wymiotów i mogą być przyjmowane obok środków przeciwbólowych. Leki przeciwwymiotne mogą być również przyjmowane zaraz po wystąpieniu objawów. Mogą one być przyjmowane w formie tabletek lub czopków i są zwykle przyjmowane w ciągu 15 minut od początku migreny. Osoby przyjmujące leki przeciwwymiotne powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one powodować senność lub nawet uzależnienie, jeśli są stosowane w nadmiarze.

Neuromodulacja jest kolejną alternatywą leczenia migreny. W tym przypadku pacjent otrzymuje stymulację elektryczną do mózgu, która pomaga ciału się zrelaksować. Jest to skuteczne w zmniejszaniu bólu i zapobieganiu przyszłym migrenom. Jednak pacjenci mogą doświadczyć skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty i zmniejszenie funkcji poznawczych. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć przyczyny i objawy migreny, aby można było przepisać odpowiednie leczenie. Istnieją inne formy leczenia, które obejmują modyfikacje stylu życia, modyfikacje zachowań i farmakologiczne środki zapobiegawcze.

Dostępne są nowe leki do ostrego leczenia migreny. Wprowadziły one znaczną różnicę w sposobie diagnozowania i leczenia pacjentów. Oprócz dostępności nowych metod leczenia, American Headache Society niedawno zaktualizowało swój Consensus Statement dotyczący leczenia migreny. Dokument ten jest podstawą nowych wytycznych. Pomoże on lekarzom wybrać odpowiedni lek dla pacjenta w oparciu o indywidualne potrzeby i objawy jego migreny. Wybór leku będzie zależał od konkretnego stanu pacjenta, nasilenia jego ataków oraz czasu, w którym ból osiąga szczyt.

Prewencja

Cierpiący na migrenę mają różne możliwości leczenia. Zmiany stylu życia i leki mogą pomóc. Leki na migrenę mogą pomóc w radzeniu sobie z jej objawami, ale ważne jest, aby w miarę możliwości unikać czynników wyzwalających. Niektóre zmiany stylu życia mogą nawet zmniejszyć częstotliwość ataków migreny. Prowadzenie dziennika może pomóc w śledzeniu czynników wyzwalających każdą migrenę i częstotliwości ich występowania. Jeśli jakiś czynnik wyzwalający migrenę sprawia, że czujesz się senny i źle się czujesz, postaraj się o spokojny sen. Ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć intensywność i częstotliwość ataków migreny.

Wstrzyknięcia acetaminofenu, ibuprofenu i paracetamolu mogą być stosowane w leczeniu ostrych ataków migreny. Jednak leki na migrenę nie działają dobrze jako środek zapobiegawczy. Aby skutecznie zmniejszyć częstotliwość ataków migreny, osoby cierpiące muszą przyjmować go co najmniej 10 dni w miesiącu. Niektórzy cierpiący odnoszą również korzyści ze stosowania akupunktury, która stymuluje nerwy w mózgu związane z migreną.

Stosowanie biofeedbacku może pomóc w zapobieganiu atakom migreny. Biofeedback polega na nauce kontrolowania podświadomych funkcji organizmu i może pomóc w zapobieganiu migrenom przed ich wystąpieniem. Ta forma terapii wymaga dużo praktyki, a w Niemczech kasy chorych zazwyczaj nie pokrywają kosztów biofeedbacku. Mimo to, może warto spróbować, jeśli zmagasz się z migreną. Te naturalne środki zaradcze są świetnym sposobem na kontrolowanie poziomu stresu i zapobieganie przyszłym atakom.

Niezależne od przeciwciał leczenie farmakologiczne może również pomóc w zapobieganiu migrenie. W zależności od konkretnych okoliczności i preferencji pacjenta, leki te mogą być doskonałą opcją zapobiegania migrenie. Istnieje kilka leków dostępnych off-label, które są bezpieczne i skuteczne. Dla tych, którzy cierpią z powodu przewlekłej migreny, lisinopril, i amitryptylina mają dobre dowody. Badania nad tymi zabiegami trwają, i ważne jest, aby zrozumieć, co jest najlepsze dla Ciebie.

Najlepszym sposobem zapobiegania migrenom jest unikanie wyzwalaczy, które powodują migreny. Unikaj pokarmów, które wyzwalają ataki lub pogarszają je. Jeśli zauważysz, że masz migreny więcej niż 4 dni w miesiącu, to czas, aby szukać leczenia zapobiegawczego. Leczenie zapobiegawcze różni się znacznie od leczenia ostrego, które polega na przyjmowaniu leków w momencie rozpoczęcia migreny. Kilka dni przed migreną możesz uniknąć ekspozycji na te wyzwalacze, unikając ich.