Czy obawiasz się, że możesz mieć gorączkę plamistą? Jeśli tak, ten artykuł dostarczy Ci kilku przydatnych informacji na temat jej objawów, przyczyn, diagnozy i zapobiegania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Ponadto, dowiedz się więcej o możliwościach leczenia. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia gorączki plamistej. Jednak niektóre osoby mogą nie być w stanie z nich skorzystać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, która opcja leczenia jest najlepsza dla Ciebie. Możesz cierpieć na tę chorobę.

Objawy

Objawy gorączki plamistej mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i obejmują wysypkę i ciemny strup w miejscu ukąszenia, znany również jako eschar. Inne objawy mogą być łagodne, takie jak gorączka i bóle mięśni. Najcięższa postać, RMSF, jest śmiertelna. Pomimo tych znaków ostrzegawczych, nadal istnieją sposoby, aby zapobiec infekcji. Oto kilka prostych wskazówek. Po pierwsze, upewnij się, że jesteś narażony na kleszcze tylko wtedy, gdy są one aktywne.

Jeśli uważasz, że masz gorączkę plamistą, będziesz chciał od razu zobaczyć się z lekarzem. Choroba może być trudna do zdiagnozowania, a objawy mogą być podobne do innych wspólnych chorób. Testy diagnostyczne dla gorączki plamistej mogą nie wykazać choroby natychmiast, a często pozostają negatywne przez siedem do 10 dni po pierwszym ukąszeniu. Jednakże, badanie krwi ze specyficznymi przeciwciałami jest pomocne w potwierdzeniu diagnozy. Jeśli ostatnio byłeś narażony na kontakt z kleszczami, powinieneś od razu skonsultować się z lekarzem.

Gorączka plamista Gór Skalistych charakteryzuje się przerywanymi odczuciami chłodu i gorąca. Inne objawy mogą obejmować wrażliwe oczy, przesuwające się bóle mięśni i osłabienie. Uzyskanie szczepienia jest ważne dla zapobiegania. Gorączka plamista Gór Skalistych występuje najczęściej u królików, gryzoni, które są powszechnie przenoszone przez ludzi. Dla osób zarażonych tą chorobą, zapobieganie jest kluczowe. Unikaj ukąszeń kleszczy i upewnij się, że usuniesz wszystkie znalezione kleszcze.

Objawy gorączki plamistej mogą rozpocząć się w ciągu trzech do dziesięciu dni po ukąszeniu kleszcza. Mogą one obejmować gorączkę, dreszcze, ból brzucha lub anoreksję. Aby zapobiec gorączce plamistej, najlepiej być czujnym i sprawdzać się pod kątem kleszczy, brać kąpiele, nosić odzież ochronną i repelenty na bazie DEET. A kiedy już znajdziesz kleszcza, usuń go natychmiast.

Diagnoza

Lekarz przeprowadzi dokładną diagnozę gorączki plamistej, jeśli pacjent prezentuje uogólnioną wysypkę plamistą. Wysypka jest zwykle plamista, pęcherzykowa lub obie. Wysypka może również wykazywać wybroczyny lub martwicę. Ponadto, może być związana z innymi chorobami. Objawy gorączki plamistej zależą od rodzaju zakażenia.

W obszarach o wysokim stopniu zagrożenia, obecność przeciwciał przeciwko organizmom riketsjowym będzie sugerować zakażenie. Dodatni test na obecność przeciwciał dla riketsji będzie również sugerował, że pacjent był narażony na kontakt z tymi organizmami. Niektórzy pacjenci mogą również wykazywać niespecyficzną reakcję na określony czynnik riketsjowy. Wyniki te mogą wskazywać na obecność innej choroby riketsyjnej.

Zakażenia riketsjami są wywoływane przez zróżnicowaną grupę bakterii, określanych jako riketsje. Należą do nich riketsje gorączki plamistej, grupa tyfusowa i Orientia spp. Najczęstsze formy gorączki plamistej to afrykańska gorączka po ukąszeniu kleszcza, śródziemnomorska gorączka plamista, gorączka plamista Gór Skalistych i brazylijska gorączka plamista.

Riketsje conorii i afrykańska gorączka plamista to dwa najczęstsze typy choroby, oba wysoce zakaźne i potencjalnie śmiertelne. Wartości miana dla tych bakterii zależą od czasu i miejsca ekspozycji na te choroby. Pacjenci, którzy podróżowali do obszarów endemicznych z grupy gorączki plamistej, powinni być badani pod kątem tych bakterii. Testy te są dobrym wskaźnikiem tego, czy pacjent ma gorączkę plamistą.

Leczenie

W ciągu pierwszych kilku dni po zakażeniu, objawy riketsjozy plamistej obejmują wysoką gorączkę, ból głowy i mialgię. U pięćdziesięciu procent chorych na gorączkę plamistą pojawia się wysypka na kostkach i nadgarstkach. Choroba ta może zagrażać życiu, jeśli nie jest leczona dłużej niż pięć dni. Leczenie gorączki plamistej należy rozpocząć natychmiast. Objawy zwykle ustępują w ciągu tygodnia, chociaż poważne przypadki mogą rozwinąć się w ciągu pierwszych kilku dni.

Wczesne rozpoznanie i empiryczne leczenie gorączki plamistej jest kluczowe dla zapobiegania śmierci. Empiryczna doksycyklina jest najskuteczniejszym leczeniem przez pierwsze kilka dni choroby. Jest ona zalecana przez CDC w wieku 0-8 lat, ponieważ doksycyklina jest bezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Ważne jest, aby pamiętać, że ten lek jest skuteczny tylko w ciągu pierwszych kilku dni choroby. Ale, wdrożenie tych schematów leczenia może być trudne.

Pas gorączki plamistej Gór Skalistych rozciąga się od Karoliny Północnej do Oklahomy, a sporadyczne przypadki występują w całych kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. 90% zgłoszonych przypadków występuje między kwietniem a wrześniem, choć choroba może występować przez cały rok w pojawiającym się regionie endemicznym. Chorobie nie zawsze towarzyszy historia kontaktu z kleszczami. Jeśli podejrzewa się rodzinną historię gorączki plamistej, doksycyklina jest leczeniem z wyboru.

Pierwszym krokiem w leczeniu gorączki plamistej jest zapewnienie diagnozy. Wysypka jest objawem zakażenia przez gatunek Rickettsia. Należy również wykonać badania serologiczne w celu ustalenia właściwego leczenia. Wysypka może być jednak trudna do wykrycia we wczesnym stadium. Dlatego lekarz powinien zastosować różne testy, w tym badania laboratoryjne. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana gorączka plamista, lekarz może przepisać antybiotyk.

Istnieje sześć gatunków kleszczy związanych z gorączką plamistą. Są to gatunki Amblyomma (A. americanum i A. maculatum) oraz gatunki Rhipicephalus (R. sanguineus). Te sześć gatunków występuje w różnych częściach Stanów Zjednoczonych i pokrywa się w obszarach. W południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych najczęstsze są gatunki Amblyomma. Leczenie gorączki plamistej zależy od rodzaju kleszcza, który przeniósł chorobę.

Prewencja

Najlepszym sposobem zapobiegania gorączce plamistej jest jej wczesne wykrycie. W ciężkich przypadkach bakterie wywołujące tę chorobę mogą dotrzeć do narządów i spowodować śmierć. Gorączka plamista jest uleczalna przez lekarza pierwszego kontaktu. Antybiotyki są zwykłym sposobem leczenia. Zalecane są również szczepienia. W przypadku, gdy podejrzewasz, że zachorowałeś na tę chorobę, natychmiast zgłoś się do lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu może przepisać antybiotyki lub inne zabiegi, które są skuteczne w zapobieganiu tej chorobie.

Objawy gorączki plamistej obejmują rumień krwotoczny na błonie śluzowej jamy ustnej, bradykardię, stłumienie tonów serca, obniżenie ciśnienia tętniczego i ból głowy. Rumień pojawia się zwykle w drugim do piątego dnia choroby, choć w ciężkich przypadkach może być nieobecny. Zazwyczaj rozprzestrzenia się na twarz, skórę głowy i narządy płciowe. W zależności od nasilenia choroby może doprowadzić do martwicy narządów płciowych.

Choroba jest ogniskiem riketsji. Jest to gram-ujemny prątek należący do rodzaju Rickettsia. Pasożytuje na komórkach i wywołuje choroby. Choroba ta występuje endemicznie w części półkuli zachodniej, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w części Ameryki Środkowej i Południowej. Na szczęście zapobieganie jest stosunkowo łatwe. Zapobieganie zaczyna się od zdrowego stylu życia. Jeśli masz wysokie ryzyko zachorowania, upewnij się, że zdrowo się odżywiasz i nie pracujesz w brudnych warunkach.

Najlepsza profilaktyka gorączki plamistej polega na unikaniu kleszczy i stosowaniu repelentów na owady. Kleszcze są nosicielami choroby i mogą ją przenosić poprzez swoje ukąszenia i odchody. Ręce są łatwe do zanieczyszczenia odchodami kleszczy. Należy dokładnie umyć ręce, jeśli mamy z nimi kontakt. Po ugryzieniu, osoba zarażona powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Oprócz stosowania środków odstraszających owady, zapobieganie gorączce plamistej powinno obejmować częste kontrole kleszczy i dobre szczepienia przeciw kleszczom.